Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas
BIA£OBRZEGI

Cmentarz ¿ydowski w Bia³obrzegach jest po³o¿ony w po³udniowo-zachodniej czê¶ci miasta, przy obecnej ul. Rzemie¶lniczej. Pierwotnie cmentarz by³ po³o¿ony poza obszarem zabudowanym, na skraju lasu.

W 1857 r. bia³obrzescy ¯ydzi podjêli próbê uniezale¿nienia siê od dozoru bó¿niczego w Przytyku, gdzie chowali swoich zmar³ych. W tym czasie posiadali dzia³kê przeznaczon± na cmentarz ("plac na kierkut"). Cmentarz powsta³ prawdopodobnie cztery lata pó¼niej, po utworzeniu samodzielnego dozoru bó¿niczego w Bia³obrzegach. Na pocz±tku XX w. cmentarz by³ ogrodzony.

Archiwalne zdjêcie cmentarza ¿ydowskiego w Bia³obrzegach
Rodzina przy grobie Icchaka Bojmgartena na cmentarzu w Bia³obrzegach. ¬rod³o: Bialobrzegi Jizkor Book
Podczas drugiej wojny ¶wiatowej na cmentarzu chowano cia³a ofiar Zag³ady, miêdzy innymi oko³o 120-200 osób zabitych jesieni± 1942 r. w trakcie deportacji do Treblinki. Pod koniec wojny Niemcy nakazali spalenie zw³ok pogrzebanych w masowym grobie.

"¯andarmi zabili najwiêcej ¯ydów na ul. S±dowej. [...] Zabijali ich ¿andarmi niemieccy
i w³asowcy. Trupy wywo¿ono na kirkut, gdzie grzebali je Polacy. Widzia³em, ¿e przed ofensyw± w styczniu 1945 roku, Niemcy ustawili namiot na kirkucie i palili zw³oki".
Fragment zeznania W. Miecznikowskiego przed Okrêgow± Komisj± Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce

W tym czasie rozpoczê³a siê dewastacja cmentarza, kontynuowana w kolejnych dekadach. Prawdopodobnie czê¶æ terenu zajê³a zabudowa miejska. W wyniku destrukcji wszelkie naziemne elementy cmentarza uleg³y zatarciu. W 2007 r. cz³onkowie Polskiej Unii Studentów ¯ydowskich zebrali i pochowali ko¶ci rozrzucone na powierzchni cmentarza.

Cz³onkowie Polskiej Unii Studentów ¯ydowskich zbieraj± ko¶ci na cmentarzu ¿ydowskim w Bia³obrzegach
Cz³onkowie PUSZ zbieraj± ko¶ci na cmentarzu w Bia³obrzegach. Fot. Aleksander Schwarz

W 2015 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa ¯ydowskiego dziêki funduszom przekazanym przez Morrisa i Arlene Goldfarbów z Nowego Jorku oraz US Commission for the Preservation of the America's Heritage Abroad ogrodzi³a cmentarz betonowym murem, a w 2018 r. umie¶ci³a na bramie tablicê upamiêtniaj±c± miejscow± spo³eczno¶æ ¿ydowsk±.

W³a¶cicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa ¯ydowskiego. Obiekt jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Klucz do bramy cmentarza znajduje siê w Zak³adzie Us³ug Komunalnych w Bia³obrzegach, ul. Rzemie¶lnicza 51, E-mail: zuk@bialobrzegi.pl.

Tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
AGAD, Centralne W³adze Wyznaniowe Królestwa Polskiego, sygn. 190/1528, Akta tycz±ce siê okrêgu starozakonnych w Przytyku w guberni sandomierskiej.
Dean M., Pi±tkowski S., Bia³obrzegi, [w:] Encyclopedia of Camps and Ghettos 1933-1945, t. 2, cz. A: Ghettos in German-Occupied Eastern Europe, red. M. Dean, Bloomington 2012.
Dymek A., Bia³obrzegi, [w:] Województwo mazowieckie. Cmentarze ¿ydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
F±fara E., Gehenna ludno¶ci ¿ydowskiej, Warszawa 1983.
Penkalla A., Karta cmentarza nr 9374, [bmw] 1985.
Penkalla A., ¯ydowskie ¶lady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992.
Rejestr miejsc i faktów zbrodni pope³nionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945: województwo radomskie, Warszawa 1980.

Poszukujemy informacji o tym cmentarzu: jego historii, wygl±dzie przed wojn± i po jej zakoñczeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajduj±cych siê poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecjê.
Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas