Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
DOBRZYŃ NAD WISŁĄ

Cmentarz żydowski w Dobrzyniu nad Wisłą został założony około 1575 r., między miastem a brzegiem Wisły, około 250 m poniżej dzielnicy Bugaj.

Wiadomo, że cmentarz nie posiadał ogrodzenia, wiodły do niego drewniane schody. W spisie majątku miejscowej gminy żydowskiej z 1939 r. wzmiankowany jest "dom mieszkalny z szopką dla grabarza", który prawdopodobnie stał przy cmentarzu.

Podczas drugiej wojny światowej Niemcy doprowadzili do dewastacji cmentarza, zrzucając macewy do Wisły. Proces niszczenia był kontynuowany także w czasach PRL. W latach 60., podczas przygotowań do budowy Kaskady Dolnej Wisły, z cmentarza usunięto pozostałe nagrobki. Obecnie część cmentarza znajduje się na skarpie Wisły, z jej osuwiska wypadają kości. W 2014 r. znalezione na urwisku kości zostały zebrane przez Jonnego Danielsa z Fundacji From The Depths i pochowane na cmentarzu żydowskim w Warszawie. Brak jest jakiejkolwiek formy upamiętnienia cmentarza.

Pojedyncze fragmenty macew znajdują się w zbiorach Muzeum Dobrzyńskiego, Fundacji From The Depths oraz jednej z mieszkanek Dobrzynia nad Wisłą.

tekst: K. Bielawski
Źródło: A. Witkowska, Zarys dziejów gminy żydowskiej w Dobrzyniu nad Wisłą w świetle zachowanych źródeł (1507-1939), Toruń 2013 (praca licencjacka)

Cmentarz żydowski w Dobrzyniu nad Wisłą
foto: Sławomir Topolewski
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Dobrzynia nad Wisłą i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas