Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
LUTOWISKA
     

Cmentarz żydowski w Lutowiskach jest oddalony około 400 m od miejscowości, znajduje się na zboczu wzniesienia, w pobliżu strzelnicy i zajmuje działkę nr 36 na nieregularnym planie, o powierzchni 1,0016 ha.

Cmentarz powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII w., służył jako miejsce pochówku dla Żydów z Lutowisk oraz okolicznych miejscowości, między innymi z Polany, Skorodnego, Stuposianów i Zatwarnicy. W zachodnim narożniku cmentarza znajdował się dom przedpogrzebowy.

Podczas prac inwentaryzacyjnych prowadzonych w latach 1997-2002 pod kierunkiem prof. Jerzego Woronczaka zidentyfikowano około tysiąca nagrobków, stanowiących niewielki procent oryginalnej liczby macew. Najstarszy z nich upamiętnia mężczyznę o imieniu Mosze, zmarłego w dniu 5 grudnia 1796 r. (5 kislew 5557). Najmłodsza macewa pochodzi z 1940 r. Można wyróżnić nową (górną) i starą (dolną) część cmentarza.

Właścicielem cmentarza jest Gmina Lutowiska, która wykonuje cykliczne prace porządkowe. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, nie posiada wpisów w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz rejestrze zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Zbigniew Nowak

Nagrobek na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach cmentarz żydowski w Lutowiskach stare macewy stare macewy
Nagrobek na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Nagrobek na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Nagrobek na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Macewa na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach
Macewa na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Macewa na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Macewa na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach Macewa na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas