Kliknij, aby dodaæ stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieæ ksiêga go¶ci napisz do nas
MA£OGOSZCZ

Cmentarz ¿ydowski w Ma³ogoszczu jest oddalony oko³o 1,12 km na po³udniowy zachód od rynku, znajduje siê na wysoko¶ci kamienio³omu, po pó³nocnej stronie drogi gruntowej ³±cz±cej ulice Jêdrzejowsk± i Jarków. Cmentarz zajmuje dzia³kê geodezyjn± numer 19 na planie równoleg³oboku o powierzchni 0,19 ha.

Dok³adna data za³o¿enia cmentarza nie jest znana - powsta³ w pierwszych latach 80. XIX wieku. Wiadomo, ¿e w 1929 r. cmentarz by³ ogrodzony. Przylega³ do niego grunt zakupiony 10 lat wcze¶niej z przeznaczeniem na powiêkszenie obszaru grzebalnego. Prawo w³asno¶ci po³owy rezerwy cmentarnej przynale¿a³o do Szlamy Szwarcbauma - cz³onka zarz±du gminy wyznaniowej ¿ydowskiej.

Brak informacji o losach cmentarza w okresie drugiej wojny ¶wiatowej. Przypuszczalnie w tym czasie rozpocz±³ siê proces jego dewastacji, kontynuowany w nastêpnych dekadach. W dokumentacji Urzêdu do Spraw Wyznañ z 1952 r. podano, ¿e cmentarz o powierzchni 0,29 ha zachowa³ siê "w dobrym stanie", nie jest u¿ytkowany i stanowi hipoteczn± w³asno¶æ gminy ¿ydowskiej. 28 lipca 1960 r. S±d Powiatowy w Jêdrzejowie orzek³ o przekazaniu cmentarza przez zasiedzenie na rzecz Skarbu Pañstwa.

Obiekt uleg³ daleko posuniêtej dewastacji. Istotnym problemem sta³a siê niepielêgnowana ro¶linno¶æ, znacznie ograniczaj±ca dostêp do obiektu. W obrêbie cmentarza zachowa³o siê oko³o 100 nagrobków w formie stel, z których najstarsza upamiêtnia Eliakima syna Icchaka Ajzyka zmar³ego 27 marca 1882 roku. Najm³odszy, wystawiony po wojnie, nagrobek jest datowany na 1942 rok. Granice cmentarza s± czytelne dziêki czê¶ciowo zdewastowanemu murowi z kamienia.

Obecnie cmentarzem opiekuje siê Stowarzyszenie Lokalni Patrioci, które prowadzi cykliczne prace porz±dkowe. Spis zachowanych nagrobków jest dostêpny na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy ¯ydowskich: https://cemetery.jewish.org.pl/list/c_111/ile_0.

W³a¶cicielem cmentarza jest Skarb Pañstwa. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa ¶wiêtokrzyskiego, nie posiada wpisów w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.

 

Tekst: Krzysztof Bielawski
¬ród³o:
Gliñska N., M³ynarski £., Ma³ogoszcz, [w:] Województwo ¶wiêtokrzyskie. Cmentarze ¿ydowskie. Weryfikacja zasobu wykonana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, red. M. Rymkiewicz, I. Kosyl, [kps] Warszawa 2018.
Penkalla A., ¯ydowskie ¶lady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992.
Trznadel-Wawrzykowska M., Cmentarz ¿ydowski w Ma³ogoszczu, (kps, praca magisterska), Kraków 2015.
Urban K., Cmentarze ¿ydowskie, synagogi i domy modlitwy w Polsce w latach 1944-1966 (wybór materia³ów) , Kraków 2006.
Zdjêcia: Ma³gorzata P³oszaj
Kliknij tu, by obejrzeæ film video nakrêcony na cmentarzu w Ma³ogoszczu

Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu
Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Nagrobek na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu
Macewa na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Macewa na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Macewa na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Macewa na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu Macewa na cmentarzu ¿ydowskim w Ma³ogoszczu
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wygl±dzie przed wojn± i po jej zakoñczeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajduj±cych siê poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecjê.

Teksty i zdjêcia s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materia³ów mo¿liwe wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.

strona główna cmentarze warto wiedzieæ księga gości napisz do nas