Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
POKÓJ    
English text
Pokój (w języku niemieckim: Carlsruhe) to mała wieś pomiędzy Namysłowem a Opolem. Wiadomo, że w 1842 roku istniała tu gmina żydowska, licząca 96 członków i posiadająca synagogę oraz cmentarz. W 1861 roku w Carlsruhe żyło 128 wyznawców judaizmu. Podobnie jak w innych miejscowościach, wichry historii sprawiły, że na przełomie XIX i XX w. liczba Żydów w Carlsruhe uległa znacznemu zmniejszeniu. W 1933 roku mieszkały tu już tylko 33 osoby pochodzenia żydowskiego. Podczas Nocy Kryształowej nazistowskie bojówki podpaliły synagogę i splądrowały nieruchomości żydowskie. Wydarzenia te wymusiły dalszy emigrację miejscowych Żydów.
Pokój - kirkut
Skwer u zbiegu ul. Sienkiewicza i ul. 1 Maja - miejsce po synagodze (foto: Gary Schmidt)
Cmentarz żydowski w Pokoju znajduje się przy ul. Kolejowej. Według tablicy umieszczonej na jego terenie, cmentarz został założony w 1780 roku. Do dziś na jego terenie zachowało się kilkadziesiąt pomników, wykonanych w formie obelisków i macew. Widoczne są też liczne betonowe obramowania zniszczonych grobowców. Epitafia nagrobne sporządzone są w językach niemieckich i hebrajskim. Zdobienia pomników najczęściej stanowią motywy florystyczne, w formie wici roślinnych. Na niektórych płytach widoczne są ślady polichromii - do takich nagrobków należy między innymi macewa Riwy córki Kasriela, na której zachowały się resztki złotego barwnika. Cmentarz jest ogrodzony drewnianym płotem, lecz brama nie jest zamknięta.
Pokój - nagrobek na cmentarzu żydowskim
Cmentarz żydowski w Pokoju (foto: Gary Schmidt)

Nasz korespondent tak opisał lokalizację tej nekropolii: " Z drogi asfaltowej należy zjechać w lewo i kierować się w stronę nieczynnej linii kolejowej, następnie iść wzdłuż tej linii, przedrzeć się przez krzewy, przejść tory. Cmentarz jest obok starego dużego domu poniemieckiego. To wyjątkowo urokliwe miejsce na skraju lasu".


tekst: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film video z tego cmentarza

Gary Schmidt z Australii poszukuje wszelkich informacji dotyczących jego żydowskich przodków, mieszkających w Pokoju-Carlsruhe. Wiadomo, że jego prapradziadek Alexander Epstein żył w tej miejscowości w 1898 roku i był odznaczony za męstwo podczas wojny francusko-pruskiej w latach 1870-1871. Listy prosimy kierować na adres: kirkuty@kirkuty.xip.pl
Nagrobki na cmentarzu żydowskim w Pokoju (foto: Małgorzata Płoszaj)
Pokój - nagrobek na cmentarzu żydowskim Pokój - kirkut macewa Pokój - macewa Pokój - nagrobek na cmentarzu żydowskim
Cmentarz żydowski w Pokoju - macewa Pokój - nagrobek na cmentarzu żydowskim macewa Pokój - macewa
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Pokoju i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas