Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SOCHOCIN

Cmentarz żydowski w Sochocinie znajduje się ok. 1,3 km na południowy wschód od centrum miejscowości, około 150 m na południowy zachód od ul. Szkolnej. Do cmentarza można dojść drogą gruntową, zaczynającą się przy ul. Szkolnej, ok. 370 m za zabudowaniami przedsiębiorstwa Exfolmo. Lokalizację cmentarza zaznaczono na wojskowej mapie okolic Płońska z 1937 r.

Według opracowanego w 1983 r. "Wykazu cmentarzy i synagog byłych gmin żydowskich" (Archiwum Akt Nowych, Urząd ds Wyznań, sygn. 132/282), cmentarz zajmował powierzchnię ok. 1 ha, został doszczętnie zdewastowany i zalesiony.

Brak szczegółowych informacji o procesie dewastacji. Z rozmów z mieszkańcami wiadomo, że jeszcze w latach 60-tych na cmentarzu znajdowała się pewna liczba uszkodzonych pomników nagrobnych.

Wiosną 2016 r. na cmentarzu znaleziono jedynie pojedyncze fragmenty betonowych obmurowań grobów. Teren porasta las sosnowy. Granice obszaru grzebalnego są nieczytelne. Pożądane byłoby: oznakowanie cmentarza i wiodącej do niego drogi, ogrodzenie cmentarza oraz podjęcie działań na rzecz odzyskania wywiezionych nagrobków.


tekst & zdjęcia: K. Bielawski

Sochocin - droga do cmentarza żydowskiego
Sochocin - cmentarz żydowski
Sochocin - cmentarz żydowski
Sochocin - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Sochocina i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas