Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
STERDYŃ

Cmentarz żydowski w Sterdyni jest oddalony około 1,4 km na południowy wschód od centrum miejscowości, znajduje się przy drodze gruntowej łączącej ul. Wojska Polskiego i ul. Seroczyńską.

Data założenia cmentarza nie jest znana. Obiekt nie został zaznaczony na planie z 1839 roku. Prawdopodobnie cmentarz powstał w drugiej połowie XIX wieku.

Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu chowano ciała Żydów zamordowanych przez Niemców. Przypuszczalnie w tym czasie rozpoczął się proces dewastacji cmentarza, kontynuowany w kolejnych dekadach.

6 grudnia 1963 r. Minister Gospodarki Komunalnej w następstwie uchwały Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Sterdyni podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza i przeznaczeniu go na inny cel. W dołączonej dokumentacji podano, że cmentarz zajmuje działkę o powierzchni 8000 m kw., a ostatni pochówek odbył się w 1943 roku.

W latach 80. Urząd Gminy w Sterdyni ze środków przekazanych przez Urząd Wojewódzki w Siedlcach zbudował na skraju cmentarza betonowy pomnik z gwiazdą Dawida.

Cmentarz uległ daleko posuniętej destrukcji. Jego teren jest nieogrodzony, porośnięty niepielęgnowaną roślinnością. W 2022 r. w obrębie cmentarza znajdowała się jedna stela z piaskowca z inskrypcją w języku jidysz, upamiętniającą Pinchasa Ogrodnika, zmarłego 20 kwietnia 1926 r. w więzieniu w Siedlcach. Prawdopodobnie w 2022 r. pomnik został oblany farbą.

Cmentarz jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, nie figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.


tekst: K. Bielawski
foto: Sebastian Tyszczuk

Cmentarz żydowskim w Sterdyni
Cmentarz żydowskim w Sterdyni
Cmentarz żydowskim w Sterdyni
Cmentarz żydowskim w Sterdyni
Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu: jego historii, wyglądzie przed wojną i po jej zakończeniu, procesie dewastacji, nagrobkach znajdujących się poza cmentarzem.
Korespondentom gwarantujemy dyskrecję.
Teksty i zdjęcia są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas