Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WROCŁAW (ul. Gwarna)
Drugi - po średniowiecznym - cmentarz żydowski we Wrocławiu został założony w 1771 r. na Przedmieściu Świdnickim, przy obecnej ul. Gwarnej. Jego powierzchnia była stopniowo powiększana - kolejne zakupy gruntu nastąpiły w 1776 r. i 1807 r. Ostatecznie cmentarz zajął działkę na planie trójkąta, leżącą przy Gartenstarsse (obecnie ul. Piłsudskiego) i Claassenstrasse (obecnie ul. Gwarną). W 1808 r. gmina żydowska otoczyła cmentarz murem, a w 1832 r. zbudowano dom przedpogrzebowy. Cmentarz został zamknięty do celów grzebalnych w 1856 r., w związku z planami budowy w sąsiedztwie siedziby dyrekcji Kolei Górnośląskich. W 1908 r. przez południowo-wschodni narożnik przeprowadzono Bahnhofstrasse (obecnie ul. Dworcową).
Cmentarz na planie Wrocławia z 1926 roku

Cmentarz uległ dewastacji pod koniec lat trzydziestych XX w. oraz w okresie powojennym. Teren częściowo zabudowano, wszelkie naziemne ślady cmentarza uległy zatarciu.

Dwa lub trzy zachowane nagrobki z tego cmentarza znajdują się na murze kościoła p.w. św. Maurycego przy ul. Traugutta 34 oraz na cmentarzu żydowskim przy ul. Lotniczej. Na murze kościoła umieszczono macewę Kalonimusa Sachsa syna Cwi, zmarłego 11 listopada 1855 r. (1 kislew 5616 r.). W ostatnich latach w północno-wschodniej części cmentarza przy ul. Lotniczego odnaleziono nagrobek kobiety zmarłej 3 marca 1853 r. (jakość posiadanego materiału ikonograficznego nie pozwoliła na pełne odczytanie imienia i nazwiska zmarłej). Niewykluczone, że z cmentarza przy ul. Gwarnej pochodzi także leżąca tuż obok stela Symeona syna Cwi, z uszkodzoną częścią inskrypcji z datą zgonu.

tekst: Krzysztof Bielawski
Źródło:
Borkowski M., Kirmiel A., Włodarczyk T., Śladami Żydów. Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Ziemia Lubuska, Warszawa 2008.
Łagiewski M., Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu, Wrocław 2006..
Kliknij tu by obejrzeć film video o tym cmentarzu

Poszukujemy wszelkich informacji o tym cmentarzu,
a zwłaszcza o stanie jego zachowania w okresie po 1945 roku.

Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas